Şiirlerle edebiyat, edebiyatın mizahla buluştuğu bir adres. Buradaki amacımız şiirler ve şairler hakkında bazen mizah yaparken bazen de ciddiyetle konuya eğilmek. 

İnsanlar göz açıp kapama misali doğuyor ve ölüyor. Bu süre zarfında birçok duygusal yıkıma uğruyorlar. Elbette çok mutlu oldukları anlar da var ancak şiirin kaynağı acıdır. En mutlu şair bile o anı anlatmak için yazdığı şiirde geleceğe dair bir korkusundan bahsetmeden edemez çünkü acı olmadan şiir olmaz. Bizim görüşümüz bu yönde. 

Bazen şairlerimiz belirli duyguları çok güzel ifade ederken kendileri ile ilgili de ipucu veriyorlar. Bir şiiri okurken kullandığı objeler, betimlemeler ve simgeler onun gerçek hayatta yanı başında duran ve kendi parçası olan şeyler. İnsanın tecrübe etmediği bir şeyi hayal etmesi bilimsel olarak da mümkün değildir. Bugün size yer yüzünde olmayan bir yer tasarlayın desem yine var olan canlı ve cansız varlıklardan yola çıkarsınız. Bir bilim kurgu filminde hiç görmediğimizi sandığımız varlıklar aslında var olanın biraz abartılmış ve değiştirilmiş halidir. Şiirin bilim kurguya benzeyen yanı da budur. 

Her insan benzer duyguları yaşıyor. Şiiri anlamlı kılan da bu. Her şiiri beğenmeyişimiz de bu yüzden çünkü içerisinde kendimizden bir şey bulmayı hedefliyoruz. Aşırı dinci bir kişinin Cemal Süreya'yı severek okumasını bekleyemeyiz bunun tam aksi de geçerlidir; inançsız bir kişi Necip Fazıl'dan haz etmez. 

Biz burada bazen mizah yaparak, bazen tecrübelerimizi aktararak şiirlere bir açıklık getirmeye içerisindeki şifreleri çözmeye çalışıyoruz. Siz de bizi okuyarak ne yaptığımız ya da yapmaya çalıştığımız konusunda bir fikir edinerek bize katkıda bulunabilirsiniz. 

Teşekkür ederiz.